WAŻNE INFORMACJE

Tajlandia jest pięknym krajem, pełnym słońca i wspaniałych ludzi. Zazwyczaj kojarzy się z plażami, turkusową wodą, nurkowaniem i wypoczynkiem. Oferuje również orientalną kulturę, świetną kuchnię oraz niezapomniane wrażenia.

Tajlandia jest krajem bezpiecznym i przyjaznym turystom. Komunikacja nie stwarza żadnych problemów dzięki sieci dobrze utrzymanych dróg. Baza turystyczna jest dobrze przygotowana i oferuje wakacje na każdą kieszeń. Jest to jednak kraj azjatycki, w którym kultura, zwyczaje i zasady bywają nieco inne niż w Europie.

W poradniku skupimy się na południowej części Tajlandii (prowincje Phuket, Phang Nga, Krabi i Surat Thani), najliczniej odwiedzanej przez turystów, gdzie też organizujemy nasze eventy.

Paszporty i wizy

Dużym ułatwieniem dla turystów odwiedzających Tajlandię jest ruch bezwizowy z pobytem do 30 dni. Podczas odprawy paszportowej można być poproszonym o okazanie biletu powrotnego oraz środków pieniężnych pozwalających na utrzymanie się podczas pobytu w Tajlandii (10000BTH na osobę), choć zdarza się to rzadko. Paszport w momencie przekraczania granicy musi być ważny co najmniej 6 miesięcy.

Pogoda

W Tajlandii panuje klimat tropikalny monsunowy. Oznacza to, że zamiast znanych nam pór roku jak zima i lato panuje tam pora sucha i deszczowa. Temperatury w obu porach roku są podobne i w dzień sięgają 40oC a w nocy nie spadają poniżej 20oC. Za porę suchą oficjalnie uznaje się okres od listopada do kwietnia. Praktycznie październik i maj również można zaliczyć do pory suchej bo deszcze jeśli są, to krótkie i niezbyt uciążliwe. W okresie od czerwca do września wiele zależy od szczęścia. Niejednokrotnie byłem w tym okresie na Phuket i pogoda była znakomita, a turystów o połowę mniej.

Sczepienia i leki

Oficjalnie żadne szczególne szczepienia nie są wymagane w Tajlandii. Nie znaczy to, że warto się zaszczepić. Do szczepień, które mogą zabezpieczyć turystę w Tajlandii należą WZW typu A (żółtaczka pokarmowa) i dur brzuszny. Jeśli planujemy podróż tak, że możliwym będzie kontakt ze zwierzętami można zaszczepić się przeciwko wściekliźnie. Jeśli dojdzie do ugryzienia, szczepienie przedłuża jedynie czas do przyjęcia kolejnej dawki, o czym należy pamiętać. Nie zaszkodzi sprawdzić, czy mamy aktualne szczepienia na tężec, błonnicę i polio.

Oprócz leków, które przyjmuje się regularnie należy zaopatrzyć się w środki przeciwko biegunce, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. O plastrach i wodzie utlenionej nie wspominam, bo to potrzebne jest na każdym wyjeździe. Należy zwrócić uwagę czy leki, które przywozimy do Tajlandii nie zawierają substancji narkotycznych. Posiadanie narkotyków we wszelkich odmianach jest surowo zabronione w Tajlandii.

Turystów przeraża wizja zakażenia malarią, przenoszoną przez komary. W praktyce komary malaryczne są rzadko spotykane w południowej części Tajlandii, co nie oznacza, że należy być ostrożnym i wyposażyć się w repelenty.

Pomoc medyczna

Opieka medyczna w Tajlandii jest na przyzwoitym poziomie. Szpitale świadczą usługi medyczne odpłatnie. Ceny usług medycznych są na podobnym poziomie jak w Europie.

Pieniądze

W rejonach turystycznych, do których zalicza się Phuket, płatności kartą płatniczą oraz wypłaty gotówki z bankomatu nie stanowią problemu. Karty przyjmowane są w restauracjach, hotelach i sieciowych sklepach typu 7eleven. Za inne zakupy płaci się gotówką, którą można pobrać z bankomatu za niewielką prowizją (prowizja jest stała bez względu na kwotę 200-300BTH). Jeśli zdecydujemy się przywieźć do Tajlandii gotówkę (USD lub EUR) można ją wymienić na lokalną walutę właściwie na każdym rogu, bo kantorów jest sporo. Kurs wymiany w kantorach jest podobny. Czasem można zostać poproszonym o okazanie paszportu przed wymianą waluty. Polecam wyższe nominały (50, 100) bo przy niższych kurs wymiany jet mniej korzystny. Niezależnie od powyższego zawsze warto mieć na wszelki wypadek w portfelu zaskórniaka 50 USD lub EUR.

Na tajskich banknotach widnieje wizerunek króla Tajlandii. Zniszczenie banknotu, nadepnięcie lub rozerwanie może zostać odczytane za zniewagę i przysporzyć sporych kłopotów.

Bezpieczeństwo

Panuje przekonanie, że na Phuket turysta jest świętą krową. Nie jest to do końca prawdą. Owszem, policja turystyczna dba o bezpieczeństwo na wyspie, ale każde naruszenie praw i obyczajów jest przez tą samą policję ścigane i karane. Zakup i posiadanie narkotyków może skończyć się długim pobytem w tajskim więzieniu. Zdarza się, że wieczorem szemrane osobniki oferują używki nieznanego pochodzenia. Są to zazwyczaj konfidenci. Taki zakup może skończyć się aresztowaniem i ogromnymi kłopotami. Alkohol (piwo, wino, wódki) są dostępne w sklepach w określonych porach dnia. Zakaz sprzedaży alkoholu obowiązuje pomiędzy godziną 14:00 a 17:00 i od 24:00 do 11:00. W praktyce zakaz ten nie dotyczy barów i restauracji. Prowadzenie pojazdów mechanicznych bez uznawanych w Tajlandii uprawnień kończy się mandatem przy każdej kontroli policyjnej, których na drogach jest dość sporo. Oficjalnie powinno się posiadać międzynarodowe prawo jazdy odpowiednie do kategorii pojazdu, który się prowadzi. Posiadanie prawa jazdy kategorii B nie uprawnia w Tajlandii do prowadzenia skuterów o pojemności do 125ccm. Na dokumencie musi widnieć kategoria A. Mandat za brak uprawnień wynosi ok. 600BTH. Sytuacja się znacznie komplikuje, jeśli prowadząc pojazd mechaniczny bez stosownych uprawnień uczestniczy się w wypadku drogowym. Polisa turystyczna nie pokryje kosztów leczenia, a policja może potraktować zdarzenie jako świadome łamanie przepisów. Osobom bez doświadczenia w prowadzeniu motorów czy motorowerów nie polecam zdobywania pierwszych szlifów w Tajlandii. Ruch jest lewostronny, natężenie ruchu spore, a największe zagrożenie na drogach stanowią niedoświadczeni turyści. Statystyki wypadków drogowych z udziałem turystów na Phuket są zatrważające. Policja na Phuket jest dużo bardziej wyrozumiała niż poza wyspą. Wyjeżdżając z wyspy należy się liczyć z utrudnionym kontaktem z policjantem bo zazwyczaj mówi tylko po Tajsku.

Internet i telefon

Praktycznie w każdym hotelu, restauracji, czy barze jest dostęp do WiFi. Szybkość inetrnetu jest różna, jak wszędzie ale komunikatory działają bez zarzutu. Dobrze mieć jednak kontakt ze światem i dostęp do map online wszędzie. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup prepaidowej karty SIM np. w sklepie 7eleven na okres pobytu w Tajlandii (2-4Gb, 7-14 dni). Kartę należy zarejestrować w czym pomagają sprzedawcy. Należy mieć przy sobie paszport przy rejestracji. Polecam zabrać ze sobą drugi telefon i w nim umieścić prepaidową kartę SIM. Telefony z opcją dualSIM często same przełączają pobieranie danych komórkowych pomiędzy kartami, co może skończyć się otrzymaniem wysokiego rachunku za połączenia roamingowe po powrocie. Pokrycie kraju siecią GSM jest bardzo dobre i zasięg jest niemalże wszędzie.

Na co zwrócić szczególną uwagę

  • Nie zostawiaj swojego bagażu poza zasięgiem wzroku. Ktoś może coś podrzucić do walizki i kłopoty murowane.
  • W barach i nocnych klubach pilnuj swoich drinków, żeby przypadkiem nic do nich nie wpadło.
  • Dobieraj atrakcje do swoich możliwości. Skutery wodne czy quady dają tyle samo frajdy jak zagrożeń.
  • Nie zawieraj przygodnych znajomości. Nigdy nie wiadomo na kogo trafisz.
  • Pij alkohol z umiarem. Osoby pijane bywają okradane.
  • Wchodząc do świątyń zakrywaj kolana i ramiona, a siadając w pobliżu posągu Buddy nie wyciągaj nóg w jego kierunku bo traktowane jest to jako obraza Buddy.
  • Odnoś się z szacunkiem do wizerunku króla i rodziny królewskiej. Specjalne względy rodzinie królewskiej gwarantuje konstytucja Tajlandii.
  • Nie dyskutuj z policją. Oni zawsze mają rację. Pokora będzie twoim sprzymierzeńcem.
  • Uważaj na przejściach przez ulicę. Przy tak dużym natężeniu ruchu nie trudno o wypadek.